Jedz jak starożytny Babilończyk! Gulasz tuh’u

 

W jednym ze swoich artykułów w dziale „Wokół Biblii” pisałem, że bardzo lubię jeść. Nie powiedziałem, że lubię też gotować, choć ostatnio nie mam na to zbyt dużo czasu. Lubię także poznawać smaki państw różnych państw. Oprócz interakcji z konkretnymi przedstawicielami narodów, zwiedzania zabytków, a także poznawania historii jest to dla mnie jeden z ważniejszych sposobów poznawania różnych kultur.

Jakiś czas temu napotkałem ciekawą próbę ożywienia starożytnego przepisu na gulasz tuh’u. Oryginalny przepis znajduje się w kolekcji tekstów babilońskich przechowywanych w Uniwersytecie Yale; skatalogowany jest jako tabliczka 4644. Oprócz poniższego gulaszu tekst zawiera dwadzieścia cztery inne przepisy.

Otwierając starożytne książki kucharskie napotykamy jednak na pewien problem. Po pierwsze, żaden z przepisów nie podaje proporcji składników, które powinny zostać użyte. W związku z tym wymienione masy i objętości, są jedynie przypuszczalne, ale w opinii kucharzy, którzy próbowali wykonać tę potrawę, dają one najlepsze możliwe efekty.

Po drugie, niektóre z warzywnych składników nie są zidentyfikowane, są to samīdu, šuḫtinnū czy tytułowy tuh’u. Dlaczego? Bo do ich opisania użyte zostały słowa, których odnośniki nie są dla nas jasne – albo pojawiają się niewiele razy wśród całej masy tekstów babilońskich, albo pojawiają się często, ale kontekst nie pozwala na jasne zdefiniowanie, do czego się odnoszą. Z tego powodu, wątpliwe lub dyskusyjne składniki zostały pominięte. Ale niech to nas nie zraża, potrawa jest naprawdę pyszna – potwierdzają to ci, którzy ją próbowali.

A więc, smacznego!

Tłumaczenie tekstu babilońskiego pochodzi z:

  1. Bottero, „The Cuisine of Ancient Mesopotamia”, The Biblical Archaeologist 48/1 (1985), 36-47.

GULASZ TAH’U

Składniki:

1 gicz jagnięca;

3 szklanki wody;

2 łyżki oliwy z oliwek (można też użyć smalcu);

2 szklanki piwa (w próbach używano pszenicznego);

1 duża cebula (posiekana);

1 łyżeczka kolendry;

1 łyżeczka kuminu;

3 buraki (ugotowane);

4 ząbki czosnku;

1 por;

Sól i kolendra do smaku.

Przygotowanie

  1. Umyj i przygotuj wszystkie warzywa na gulasz. Pokrój buraki, posiekaj cebulę.
  2. W dużym naczyniu przysmaż krótko na dużym ogniu gicz jagnięcą z oliwą z oliwek. Dodaj wodę, sól, piwo, cebulę, kolendrę, kumin i buraki. Gotuj przez 10 minut na średnim ogniu.
  3. Pokrój czosnek i pora, dodaj je do gulaszu i zagotuj. Następnie zmniejsz ogień i gotuj gulasz na małym ogniu przez godzinę, od czasu do czasu mieszając.
  4. Wyjmij mięso z garnka i oddziel je od kości, następnie ponownie włóż je do gulaszu.
  5. Posyp kolendrą do smaku.

 

Podobne wpisy: