Jak zwyciężyć przegrywając? (Łk 17,20-25)

Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: „Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; i nie powiedzą: «Oto tu jest» albo: «tam». Oto bowiem królestwo Boże jest pośród was”.
Do uczniów zaś rzekł: „Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie ujrzeć choćby jeden z dni Syna Człowieczego, a nie zobaczycie. Powiedzą wam: «Oto tam» lub: «oto tu». Nie chodźcie tam i nie biegnijcie za nimi. Bo jak błyskawica, gdy zabłyśnie, świeci od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego.
Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie”. (Łk 17,20-25)

Od zawsze w jakiś sposób człowiek poszukuje odpowiedzi na pytanie co przyniesie przyszłość? Niektórzy snują wizje apokaliptyczne, wyznaczając kolejne daty „końca świata”, inni przechodzą kolejne stopnie reinkarnacji. Natomiast chrześcijanin  jest zaproszony do udziału w „królestwie Bożym”, tam gdzie po prostu jest i żyje.

Faryzeusze zapytali Jezusa o czas nadejścia. Temu, który jest Panem czasu i miejsca każą się określić kiedy ono przyjdzie, kiedy zagości królestwo które pojmowali po „swojemu” czyli jako wyzwolenie z okupacji rzymskiej, zbudowanie silnego i niezależnego państwa, które zapewne miałoby jeszcze za zadanie podbijać sąsiednie prowincje. Jezus daje im odpowiedź, pokazując że po raz kolejny nie rozumieją Jego misji, że królestwo Boże niema polegać na tym, żeby wyzwolić się politycznie. I daje im odpowiedź, że to czego szukają jest na wyciągnięcie ręki „jest pośród was”. Dalej mówi do swoich uczniów, którzy będą się tego uczyć w pełni pod natchnieniem zesłanego Ducha Świętego, że nie potrzeba nigdzie biegać, ani szukać tego Królestwa chociażby się pojawiali tacy, którzy chcieliby je wskazać.

To Królestwo, o którym mówi Jezus może w nas zagościć tylko i wyłącznie przez naszą wzajemną miłość i przebaczenie darowane drugiemu człowiekowi. Nie dokona się to zanim we mnie nie zmieni się sposób myślenia starego człowieka, posługującego się tylko schematami tego świata w postępowaniu. Tylko nawrócony człowiek będzie umiał dostrzec obecność Królestwa Bożego pośród nas. Jezus nie chce nam odbierać smakowania w tej radości, ale pokazuje, że uganiając się za jego wymyślonym przez nas obrazem stracimy tylko czas.

Ostatnie zdanie dzisiejszego fragmentu podpowiada nam, że w przegranej jest zwycięstwo. To co po ludzku niejednokrotnie kwalifikujemy jako przegraną Bóg ukazuje nam jako zwycięstwo i Jego obecność w naszym życiu. To w człowieku jest problem, że nie potrafi dostrzec Królestwa Bożego czego główną przyczyną jest grzech. Jezus zaprasza nas, abyśmy odkrywali tą Bożą obecność każdego dnia pośród nas. Równocześnie sami mamy ją tworzyć przez prostotę naszego serca i chęć jego przemiany. My często poszukujemy Królestwa Bożego gdzie indziej, by tu i teraz uniknąć tajemnicy krzyża, która przebija się przez to ostatnie zdanie. Tak jak śmierć Jezusa była pozorną przegraną według tego świata, tak z drugiej strony jest owoc zwycięstwa. Również i nasze pozorne śmierci, wyrzeczenia się siebie samego i swojego egoizmu są tak naprawdę zwycięstwem i budowaniem Królestwa Bożego pośród nas. Dopóki nie zaakceptujemy swojego krzyża i nie nauczymy się z nim żyć, dopóty smaki królestwa Bożego będą nas omijać a my będziemy się uganiać za jego pozorami.

Konkret na dziś:

 • pomódl się o zaakceptowanie swojego krzyża
 • pomyśl czy umiesz zwyciężyć przegrywając

Niech Cię błogosławi Bóg Wszechmogący: Ojciec i Syn i Duch Święty +

 

ks. Krystian Kotulski

Podobne wpisy:

 • Genowefa

  Na zdjęciu widać kwiatki nachyłka. Jest to roślina, której przekwitnięte kwiatki, stare i uschnięte należy obcinać.
  Taki prosty zabieg pielęgnacyjny spowoduje, że jeszcze bardziej będzie kwitła. Ma również ozdobne liście.
  Podobnie jest z Królestwem Bożym pośród nas. Wybierając dobro pozwalam mu rozkwitnąć.
  Jeżeli sieję dobro (kwiatki) i pielęgnuję je, dbam o nie, to przyjemnie jest popatrzeć na taki ogródek,
  przyciąga silne wrażenie estetyczne.
  Chętnie przebywam w tym otoczeniu bo tu się odpoczywa. i sama widzę,
  że czas poświęcony na pracę aby go utrzymać nie jest stratą tylko zyskiem bo jest pięknie.
  Ja wśród kwiatów ogródka, my pośrodku czasu.